Telefoni su poslednjih godina postali naši najbolji prijatelji, ali i prijatelj ume da vas izda kad vam je najpotrebniji. Da biste uvek mogli da se oslonite na njih, pobrinite se da budu spremni za sve izazove. Prvi korak svakako su brzina i rad bez „štucanja“…
Telefoni postaju svemoćniji, s tehničkim specifikacijama koje su često u ravni s računarima. Paralelno s razvojem hardvera stižu nam sve zahtevnije aplika- cije koje maksimalno testiraju njihove mogućnosti. U zavisnosti od modela i proizvođača, mobilni telefoni s manje ili vise uspeha rešavaju zadatke koji su stavljeni pred njih.
I dok neki s lakoćom izlaze na kraj i s najtežim izazovima, drugi se pregrevaju, koče i generalno gube korak sa softverom. Srećom, postoje metode koje mogu i te kako da pomognu i omoguće vam udobnije korisničko iskustvo.
Jedan od najčešćih uzroka štucanja telefona jeste borba s manjkom prostora. Nagomilane aplikacije glavni su izvor muka, pa je najbolje da odvojite malo vremena i uklonite sve što zapravo ne koristite.
Baš kao i prilikom korišćenja desktop računara, često nas uhvati „hrčak sindrom” i ne želimo ništa da obrišemo jer će nam baš to, verovatno, možda, nekad zatrebati.
Proverite na spisku aplikacija šta sve imate na telefonu i iznenadićete se šta sve čuvate, a velika je šansa da se među njima nalaze i neke koje ste davno instalirali i otvorili jednom ili nijednom. Najzad, i ako obrišete neku aplikaciju pa se posle ipak ustanovi da vam je potrebna, lako ćete je ponovo instalirati.
Proverite i da li vam je aktivna opcija automatskog ažuriranja u Google Play prodavnici. Iako je lakše ne razmišljati o ažuriranju, nije baš neophodno da sve aplikacije budu najnovije. Za mnoge treba primeniti zlatno pravilo PC korisnika – ako nešto radi, ne treba ga ažurirati.
Možda i najveći protivnici prostora i efikasnog rada telefona jesu aplikacije koje ne mogu da se uklone s telefona – (ne) popularne bloatware aplikacije koje su stigle uz instalaciju Android-a. Da biste se nekako izborili s njima, neophodno je da onemogućite njihov rad. Pronađite u meniju spisak aplikacija i krenite u surovo blokiranje.
Telefoni sve više postaju kompjuteri i po boljkama koje dele. Svi koji su ikada radili na sporijem računaru, znaju koliko uklanjanje animacija u Windows-u ubrzava stvar. Bolje i ružno ali brzo je filozofija koja se može uspešno primeniti i na telefone. Mnogi modeli koriste lepe (i duge) animacije kako bi ulepšali vizuelne tranzicije, ali to ima svoju cenu. Ukoliko vam je efikasnost telefona važnija od elegancije, isključite animacije u potpunosti.
Da biste podesili takve stvari, uglavnom je potrebno da aktivirate razne developer opcije. One se kriju u About sekciji, pod Build number. Tapnite Build number opciju sedam puta i aktiviraće se Developern izbor. Sada u meniju Settings imate Developer opcije. Uđite u njih i pronađite Window animation scale, Transition animation scale i Animator duration scale. Sve tri opcije isključite i uživajte u manje lepom, ali bržem telefonu.
Ukoliko brzina telefona i dalje nije na zadovoljavajućem nivou, razmislite koliko je neophodno da imate widget-e na ekranima. Iako je to deo ugođaja i udobnosti korišćenja, ipak se neke žrtve moraju podneti ako želite brži rad. Mnogi widget-i su veliki potrošači resursa, jer aplikacije vezane za njih rade konstantno u pozadini. Jasno je da to može dovesti do uspore- nja, naročito na telefonima koji nemaju puno RAM-a.
Isto važi i za dinamične po- zadine i screensaver-e koji deluju lepo, ali proždiru memoriju. Ukoliko želite da zadržite eleganciju svog telefona, odlučite se za statične fotografije, koje ne zauzimaju mnogo memorije. Proverite opcije koje nudi Launcher koji koristite kako biste smanjili opteredvanje sistema.
Ukoliko je neophodno, instalirajte neki drugi Launcher koji bolje koristi resurse telefona. Lepota i dinamičnost animiranih pozadina nisu prioritet u ovom slučaju.
Pojedine aplikacije poznate su po tome da „jedu” resurse. Pre svih mislimo na Facebook – malo ko toliko raste sa svakim ažuriranjem. Pored zauzimanja prostora, aplikacija je i prilično zahtevna što se procesorskog vremena tiče, pa neki telefoni imaju ozbiljnih problema pri korišćenju pune verzije. Ukoliko ne želite da vam većinu prostora zauzimaju čak dve Facebook aplikacije, vreme je da razmislite o Facebook Lite opciji. Isto važi i za druge aplikacije koje nude svoje „lakše” alternative.
Ove lakše varijante imaju manje opcija, vizuelno su siromašnije, ali nude iste bitne mogućnosti kao njihove osnovne, a bogatije verzije. Još jedna alternativa jeste brisanje ovih aplikacija i korišćenje drugih, manje zahtevnih. U slučaju Facebook-a jednako efektno je i korišćenje ove mreže preko browser-a, osim Messenger-a za koji morate da imate aplikaciju.