Zahvaljujući famoznom Touch Drive upravljačkom sistemu, Asphalt 9: Legends je više strateška nego trkačka igra!
Umesto da preuzme potpunu kontrolu nad jednim od 50 dostupnih automobila, igrač u praksi treba da mu “izdaje” naredbe po kojima će ovaj plesati dok štoperica neumorno otkucava. Kao da imaju svoj personality, autići samostalno ubrzavaju i usporavaju, krote krivine i na prvi pogled se čini kao da im niste potrebni.
Međutim, swipevoanjem prsta po ekranu birate jednu od dostupnih “ruta” kretanja, tapom na naročiti virtuelni taster aktivirate višestepeni nitroubrizgivač, tu je i izvođenje piruete od 360 stepeni, kojom iz ravnoteže izbacujete protivnike i punite turborezervoare, baš kao i mogućnost driftovanja kroz krivine, koje daje sličan rezultat.
Trke su kratke i izuzetno dinamične – ostavljaju vas sa otvorenom vilicom do poda zbog količine uključenih akcionih elemenata. Automobili prkose svim znanim zakonima fizike i mogu da lete, obrću se kao da su u nekom gravitacionom tunelu i podnose oštećenja tako da uvek budu u tip-top formi. Obilato ćete koristiti skakaonice, prašićete po pesku, klizati se po snegu i ledu, boriti se sa provalama oblaka…
Cilj igre nije toliko u ostvarivanju dominacije, koliko u pribavljanju svih dostupnih automobila. Ne kupuju se direktno, već do njih dolazite sakupljanjem šema koje dobijate za uspešno obavljene zadatke. Ponekad je dovoljno samo završiti trku, a ponekad se u vatru bacaju sporedne misije koje impliciraju “toliko i toliko” vremena provedenog u driftu, korišćenje turba, zauzimanje određene pozicije i tome slično.
Automobili su, inače, podeljeni po klasama (slično kao u Forzi) i možete slobodno da ih koristite sve dok ima “čorbe” u rezervoaru (obnavlja se proticanjem vremena). Kampanja je segmentirana tako da određena poglavlja podrazumevaju korišćenje specifičnih klasa automobila, pa čak i naročitih tipova.
Za upgradeovanje karakteristika automobila koristite lovu zarađenu u trkama. “Caka” je što iz propisane klase ne možete da izađete, već samo da dostignete naznačeni indeks performansi ili da ga povećate tako što ćete automobilu, opet preko prikupljenih šema, “prišiti” zvezdice koje omogućavaju dodatne tweakove ispod haube.
Bez potonjeg, impact koji nadogradnja performansi donosi ograničenog je dometa i biće dovoljna tek za nekoliko desetina uvodnih trka. Ako vam se čini da preterujemo, posebno ćemo naglasiti da Asphalt 9 stiže sa 800 eventova raspoređenih na 70 lokacija, što su brojke od kojih se pada u nesvest. Pored kampanje, na raspolaganju su i dnevni “izazovi”, te multiplayer podrška za osam ljudskih igrača.
Asphalt 9: Legends je rapsodija zvuka i slike, arkadna trkačka igra u kojoj uživate “na kašičicu” ili dok ne istrošite bateriju. Pomenuti Touch Drive sistem može da se isključi, pa u igri možete da uživate i na klasičan način, ali vam tako nešto ne preporučujemo.