Redovan trening, zdrava ishrana i redovna hidratacija ne mogu dati željene rezultate ukoliko ne spavate dovoljno i ukoliko ne ležete u određeno vreme i nemate ustaljen životni ritam. Svima je potreban redovan i kvalitetan san kako bi se telo odmorilo i regenerisalo, ali je ovo veoma važno i za jačanje imuniteta.
Najpre, najdublji i najmirniji deo našeg sna je između 22 sata i 2 ujutro što znači da ukoliko rano odemo u krevet na spavanje, bićemo naspavani i odmorni.
Takođe, raniji odlazak na spavanje pomaže da zaustavimo negativne misli koje nam se uveće motaju po glavi i zbog kojih ne možemo zaspati.
Kad smo u dubokom ciklusu spavanja, naše telo se leči stvaranjem somatropina – hormona rasta. Ova ključna aktivnost pomaže da budemo u top formi narednog dana, posebno kada su u pitanju fizički aktivne osobe.
Nedovoljno spavanja može da stvori veoma visok nivo hormona stresa kortizola u telu. Posledica toga je stvaranje teskobe. Kada dobro odmorite i tako smanjite taj nivo kortizola, imaćete više energije tokom dana.
Istraživanja su pokazala da ljudi koji spavaju dovoljno uglavnom su srećniji u životu. Kada nam pak nedosaje kvalitetnog sna, naše emocije mogu biti nestabilnije jer ih je teže kontrolisati.
Takođe, ranije spavanje može značiti i ranije buđenje, što može biti važno ako želimo uhvatiti više dnevnog svetla i serotonina – hormona sreće za poboljšanje raspoloženja.
Pre nego što legnete u krevet provetrite sobu i postarajte se da sva svetla i izvori svetlosti budu ugašeni, jer kvalitetan san podrazumeva da odmorimo oči u mraku. Nemojte jesti ništa tri sata pre odlaska u krevet, a pre odlaska popijte jednu čašu mlake vode. Nemojte koristiti telefon, umesto ovoga pročitajte par stranica neke zanimljive knjige.