Preporučuje se i majkama koje doje!
Komorač je mediteranska višegodišnja biljka iz porodice peršuna i vekovima je u upotrebi kako u kulinarskim đakonijama, tako i u medicinske svrhe. Raste divlje u oblasti Sredozemnog mora, ali se i komercijalno uzgaja.
Biljka se sastoji od lukovice, stabljika, listova, cvetova i semena i svi delovi su jestivi. Ona je jedna od četiri biljke koja daruje jestivu začinsku biljku i začinsko seme (ostale su korijander, mirođija i grčko seme). Seme komorača spada u grupu začina koji hlade. Ima slatkast, pomalo jedak ukus koji podseća na ukus semena anisa. Odličan je izvor vitamina C, dijetalnih vlakana, kalcijuma, magnezijuma i gvožđa.
Komorač vam može pomoći ako imate problema sa varenjem, nadimanjem i grčevima u stomaku koje zaustavlja. Zbog ovih svojstava, napitak od komorača je veoma efikasan u navedenim situacijama. Prema ajurvedskom receptu, posle jela konzumirajte jednu kašičicu pečenog semena komorača. Za probleme sa bešikom, savetuje se čaj sa semenom korijandera, a dobar je i kao smirujući tonik za nerve.
Možete ga koristiti i kao toplu oblogu kod bolne ušne duplje ili u slučaju jačih stomačnih bolova. Posle porođaja se preporučuje porodiljama jer čaj od komorača podstiče laktaciju. Trudnicama se ne preporučuje.
Seme komorača je nezaobilazan sastojak u kineskoj mešavini 5 zacina, nekim indijskim mešavinama i naširoko se koristi u kuhinjama Bliskog istoka i Mediterana. U indijskim i pakistanskim restoranima se tradicionalno služi na kraju jela, ne samo zarad boljeg varenja, nego i kao osveživač daha.
Ova mešavina daje specifičan pečat kineskoj kuhinji i jedna je od njenih glavnih i unikatnih odlika. Recepti za mešavinu pet začina razlikuju se samo po količini sastojaka.
U zavisnosti od toga koji sastojak prevagne nad ostalima u količini, dobija se ukus ove mešavine. Naučite kako da je sami spremite i začinite svoja jela kao profesionalni kineski kuvari.
Sameljite sve sastojke. Izmešajte ih ravnomerno u jednoj posudi i prespite u posudu koja može hermetički da se zatvori.